Magazīna
Magazīna

Irši ir 18. gs. 2.pusē Krievijas ķeizarienes Katrīnas II dibinātā, lielākā Baltijā, baltvācu kolonijas vieta. Iršu muižas klēts- magazīna padomju gados tikusi izmantota gan kā noliktava, gan kā kokapstrādes darbnīca.

 

„Vēl viens sakopts pagasta stūrītis!” – priecājas vietējie, jo pavisam īsā laikā Iršu klēts pagalms kļuvis par iecienītu atpūtas un apskates vietu. Raina Līcīte stāsta, ka šāda atpūtas laukuma izveide bijusi ļoti nepieciešama. Gadiem ilgi tradicionālais pavasara tirgus, Jāņu ielīgošanas koncerti, citi kultūras pasākumi notikuši laukumā pie pagasta pārvaldes pretī Pērses pamatskolai – ceļu krustojumā, sagādājot neērtības transporta kustībai, kā arī raizējoties par skolas bērnu drošību. Jaunais laukums pie Iršu klēts ir vislabākā vieta pagasta centrā, kur tagad varēs pulcēties svētku reizēs, rīkot kultūras pasākumus, teātra izrādes un aicināt tirgus apmeklētājus. „20. septembrī te sagaidījām un uzņēmām „Kokneses Tūrisma centra” organizētā velobrauciena dalībniekus. Var teikt, ka viņi bija pirmie ciemiņi jaunajā atpūtas laukumā. Šajā dienā bija patīkama sajūta, ka redzot mūsu darbošanos, gaidot atbraucējus, vietējie iedzīvotāji ar prieku nesa savus izaudzētos rudens ziedus, lai arī tie rotātos izveidotajās ziedu kompozīcijās. 26. septembrī pie Magazinas notiks Dzejas dienām veltīts pasākums, ar kuru arī atklāsim mūsu jauno atpūtas vietu,” ar gandarījumu par paveikto teic Iršu pagasta pārvaldes vadītāja.

Padomju gados Magazina tikusi izmantota gan kā noliktava, gan kokapstrādes darbnīcas. Pagājušajā gadsimta 70. gados ēka bijusi iekļauta vietējo kultūras un vēstures pieminekļu sarakstā. 2012. gada pavasarī biedrība „Irsis” ar projektu „Mēs neļausim savai vēsturei pazust nebūtībā” piedalījās VAS „Hipotēku un zemes banka” Klientu klubs „Mēs paši” izsludinātajā projektu konkursā un ieguva finansējumu Magazinas ēkas grīdas seguma labošanai ar dolomītšķembām un trīs veco bojāto logu nomainīšanai. Lai Iršu vēstures un kultūras vērtību kopējiem arī turpmāk spēks un uzņēmība paveikt paliekošus darbus savam pagastam!

Sarmīte Rode

 

012_Magazina_Irsi_R_Licite_001.JPG

012_Magazina_Viesu_aktivitates_Irsi_V_Zvirgzdins_009.jpg

012_Magazina_Ainars_003.jpg

 

012_Magazina_Viesu_aktivitates_Irsi_D_Grele_002.JPG

 

012_Magazina_Ainars_001.jpg

012_Magazina_Viesu_aktivitates_Irsi_V_Zvirgzdins_006.jpg

Pieteikties jaunumu saņemšanai